زمان کنونی: 2024/03/29, 02:14 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

زمان کنونی: 2024/03/29, 02:14 PM

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 9 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[معرفی و بررسی] 

Ghost in the Shell Stand Alone Complex

نویسنده پیام
Darkwings
تازه وارد

*

اعتبار: 18.0
ارسال: #1
Ghost in the Shell Stand Alone Complex

Koukaku Kidoutai Stand Alone Complex
Ghost in The Shell: Stand Alone Complex
Ghost in The Shell: SAC 1st Gig
کوکاکو کیدوتای استند الون کامپلکس
گوست این د شل: استند الون کامپلکس
روح در قفس: عقده ایستا
روح در پوسته: عقده ایستا
....
Info: HERE
مطالب مخصوص انیمه، مانگا، کارتون و کمیک مخصوص پارک انیمه
Info

داستان این انیمه یه کمی پیچیده است. بنابراین بهتره که اول توضیح منو خوب بخونین.
همون طور که امروزه، دست و پاهای مصنوعی هستن که میتونیم با ذهنمون کنترلشون کنیم، (تو اینترنت سرچ کنین ilimb) در آینده بدن های کامل مصنوعی تولید شده که به جز مغز، تمام اجزای اون مکانیکیه و افراد با همون مغز واقعیشون این بدن ها رو کنترل میکنن. استفاده از این بدن ها هم خیلی گستره شده. مثلا کسایی که بیماری های لاعلاج دارن، یا بعد از تصادف های شدید، اکثر کارکردهای بدنشون رو از دست میدن، بدن مصنوعی میخرن و این بین کسایی هم هستن که همینجوری، برای داشتن قدرت بیشتر و طول عمر بیشتر میان بدن مصنوعی میگیرن. و به این آدمها میگن سایبورگ. به هر حال، این پدیده اونقدر زیاد شده که همه عادت کردن بهش و با این افراد صرفا مثل بقیه رفتار میکنن و همه چی خوبه. شبکه های اینترنتی همه جا هستن و مردم میتونن خیلی راحت همه جا به اینترنت وصل شن و با فکرشون تو دنیای مجازی گشت و گذار کنن و کلا مرز بین انسان و ماشین خیلی کمرنگ شده

ماجرا، در مورد یه ارگان پلیسه به اسم بخش 9. این بخش دارای یه نیروی قویه که به جز یه نفر، بقیه همه سایبورگ هستن و معمولا ماموریت های خطرناک مافیایی، سیاسی، هکینگ و این جور موارد رو به اینا واگذار میکنن. این ارگان زیر نظر آراماکی دایسکه رهبری میشه و فرمانده عملیات هم زنیه به اسم کوساناگی موتوکو.

امتیاز این انیمه 8.46 از 10

Categories: Action - Androids - Cops - Cyberpunk - Cyborgs - Gunfights - Law and Order - Manga - Mecha - Sci-Fi - Seinen - Special Squads

اطلاعات
بر اساس اثری از: Shirow Masamune
کارگردان:
Kamiyama Kenji
کامپوزیتور: Kamiyama Kenji
طراحی کاراکتر: Shimomura Hajime
موزیک: Kanno Youko
انیمشن:
Production I.G
تحلیل و نقد: اخطار اسپویل
نقد از کایان

این سریال از روی ایده فیلم روح در قفس اصلی ساخته شده. ولی به اون ربط چندانی نداره. شخصیت ها همون شخصیت های بخش 9 هستن و کوساراگی رو هم خوشگل تر کردن. داستان این انیمه به پیچیدگی و فلسفه گرایی فیلم اصلی نیست. ولی چیزهایی داره که این سریال رو جزء یکی از برترین سریالهای انیمه ای کرده

توی این انیمه همه چی فکر شده و منتقی ساخته و پرداخته شده. دنیای آینده و امکانات اون خیلی خوب برنامه ریزی و تنظیم شده. هیچ سوتی ای نمیبینین. همه چی سر جاشه و مفهوم خودشو داره.

شخصیت پردازی این انیمه بسیار عالیه. این انیمه بیشتر حول شخصیت های موتوکو، دایکیسه، باتو و توگوسا میگرده. توی این انیمه ذره ذره شخصیت ها و راز و رمزهای اونا رو کشف میکنیم. هر کدوم ویژگی خاصی دارن و اعتقاداتشون با هم کاملا متفاوته. مثلا مثل تفاوت باتو و توگوسا توی اعتقاداتشون، با این که توگوسا خودشم خوب میدونه که هیچ جوری به پای همکاراش نمیرسه و ممکنه خیلی راحت به خاطر یه آسیب بمیره، بازم هیچ جوره حاظر نیست از هیچ وسیله سایبورگی استفاده کنه و همونطور که توی سریال میبینیم، بارها خیلی بد آسیب میبینه ولی زیر بار نمیره. ولی در مقابل اون، باتو، هر چی سایبورگ تر بهتر...

علت و گذشته خیلی از این شخصیت ها (به جز موتوکو) کاملا مشخص نمیشه. ما آروم آروم در طی حدود 35 قسمت از هر دو سیزن، این شخصیت رو میشناسیم و خیلی جالبه که یه جورایی خیلی به دل میشینه.

در مورد دنیا صحبت کنیم، این دنیای آینده است. وقتی که مرز اینترنت و انسان برداشته میشه. دقت کنید که این انیمه تو سال 2002 ساخته شده، زمانی که اصلا اینترنت به وسعت الان نبود و همه اینترنت نداشتن. مفهوم اینترنت پر سرعت اصلا عامی نشده بود و... ولی خیلی خوب میبینیم که این انیمه چه قشنگ پیشرفت این رابطه رو پیش بینی کرده. مثلا تماس ویدئویی و تکنولوژی سایبورگ. این تکنولوژی حدود 5 ساله که به استفاده عام در اومده. نقطه تقریبا موفق و پر طرفدار اون محصولی بود به اسم ilimb که خیلی تونست سر و صدا کنه. یکی از موفق ترین اندام های مصنوعی که کاملا با فکر انسان حرکت و عمل میکنه.

صحنه های اکشن این انیمه واقعا عالی و جذابه. مفهوم کامل تیم ورک کامل...هیچ کسی کامل نیست و همه در راستای توانایی های خودشون تو پرونده ها کمک میکنن. واقعا تحسین برانگیزه

موزیک ایم انیمه فوق العاده است. آهنگساز این انیمه یوکو کانا بوده که یکی از بهترین آهنگسازان دنیاست. اون با همکاری کامپوزیتور، تیم جنسن، ترکیبی از موزیک های خاصی ارائه دادن که کار رو شدیدا فوق العاده و خاص کرده. تمام ریتم ها به صحنه ها میخورن و کاملا حس صحنه رو میسازن.

انیمیشن هم که حرف نداره. یه انیمه سال 2002 با این کیفیت انیمیشن یعنی خدا. هنوزم کیفیت خیلی از انیمیشن ها به پای این نمیرسه. ضمنا تیتراژ کاملا سه بعدی...خب اون موقع واسه خودش یلی بوده. اون موقع تکنولوژی سه بعدی سازی هنوز اصلا روی کار نیومده بود و واقعا ساخت همچین تیتراژی پدر تیم سازنده اونو در آورده.

فلسفه و... هم، خب این سریال به اندازه فیلم فلسفی نیست. ولی در نوع خودش فلسفه های جالبی رو مطرح میکنه. خیلی جذاب و خاص شما رو با خودش میکشونه. تا پایان هر قسمت برسه...بیشترین بار فلسفی رو موجودات دست سازی به اسم تاچیکوما به دوش میکشن. تاچیکوما ها روبات های تانک مانندی هستند که دارای یکی از بهترین و پیشرفته ترین نمونه هوش مصنوعی در دنیا هستند. در نگاه اول اونا وسایل به درد بخوری میان. ولی بعد اپیزودها به پیش میره و میبینیم که این تانک ها، شروع به یادگیری و کسب تجربه میکنن و در مورد خیلی از چیزها براشون سوال پیش میاد....مثلا توی یه اپیزود میبینیم که یکی از این تاچیکوما ها مفهوم خدا رو از باتو میپرسه با توجه به اطلاعات خودش سعی میکنه خدا رو تفسیر کنه. این قسمت عالیه...چون در نتیجه اون، میبینیم که آدمهای آینده هر چقدر هم با تکنولوژی انس گرفته باشند، باز هم نمیخوان که مثل اون ها باشه. کار به جایی میرسه که به دلیل افزایش درک خیلی زیاد، موتوکو دستور میده که تاچیکوما ها از دایره 9 جمع شن. چون به این نتیجه میرسه که "امروز اگه اینا خدا رو نقد کنن، فردا ارزش زندگی رو نقد میکنن و میدونی بعدش چی میشه؟ اینا دیگه نمیتونن روی کسی شلیک کنن..." و بعدش اقرار میکنه که حتی نمیدونسته بعد اینکه دیگه توی ارتش ازشون استفاده نشه، بازم اونا به تکامل شخصیتشون ادامه میدن....

سوالی که در آخر سیزن 1 و 2 پیش میاد، اینه که....واقعا هوش مصنوعی به نوعی میتونه به تولید روح برسه؟ تو اپیزود آخر شما میبینید که تاچیکوما جلوی خدا قسم میخوره.."ای خدا...ما هیچ قدرتی نداریم، من و برادرام...." و بعدش اونا صدای فرمانده خودشونو به جای خدا میگیرن و خودشونو به خاطر "رضای خدا" فدا میکنن. اتفاقی که بازم تو سیزن دوم تکرار میشه...این موقع ها آدم از خودش سوال میکنه که حیف نیست همچین موجوداتی به نیستی کشیده بشن؟ ما همیشه زندگی خودمونو بر اساس باور به یه دنیا بعد از مرگمون میگذرونیم و بعدش من دلم خیلی برای تاچیکوما ها میسوزه چون میبینم به نیستی میرسن. راستش درک نیستی بعد از مرگ، برای شخص منی که همیشه با اعتقاد به یه دنیای بعد مرگ بزرگ شدم، اصلا هیچ جوری امکان نداره. وقتی فکر میکنم که مثلا من به نیستی میرسم، دیگه دلم نمیخواد زنده باشم....یه جورایی اگه ما یه هوش مصنوعی مثل تاچیکوما تولید کنیم، آیا عدل خدا زیر سوال نمیره وقتی اون هوش خدا رو درک کنه و بعد به نیستی برسه؟ سوالی که حقیقت وجودی روح رو به چالش میکشه. روح چطور به وجود میاد؟ چطور ما موجوداتی داریم که دارای روح و هستی هستند، ولی وقتی ما یه موجود هوشمند تر تولید میکنیم، هستی ای نداره و عملا بی روحه؟ مثلا قطعا یه روبات از یه ماهی باهوش تره. ولی با این حال اون ماهی زنده است و روبات زنده نیست.....چرا وقتی ما باکتری دست ساز درست میکنیم، (انسان موفق شد تو سال 2009 فکر کنم، اولین باکتری کاملا دست ساز رو تولید کنه. این باکتری تمام قطعه های دی ان ای اش، دست سازه و توسط کامپیوتر کنار هم چیده شده. این باکتری کاملا زنده است و توانایی تولید مثل بدون القای شرایط آزمایشگاهی رو داره. برای اطلاعات بیشتر، این مستند رو ببینین: BBC Horizon: Playing God ) میدونیم روح داره و زنده است، ولی بازم بهترین روبات ما نمیتونه مثل اون "زنده" باشه؟ راستش اینا سوالات علمی ای هستن که هنوز جوابی براشون نیست...فقط میدونیم خدا یه جای قرآن گفته، کوچکترین ذره عالم روح داره. به جرات میگم تا به حال هیچ کاراکتری مثل تاچیکوما منو به فکر ننداخته که واقعا آیا میشه هوش مصنوعی در بهترین نوع تکامل خودش، به روح نرسه؟ انسان نمیتونه خدا باشه. ولی آیا واقعا روح چیه؟ چرا وقتی مادر من بچه دار میشه، من یه روح مجزا از اون میگرم؟ چرا روح نصف نمیشه و چطور روح گسترش پیدا میکنه و به "فردیت" میرسه؟ چطور میشه روح کوچکترین ذره عالم رو گسترش داد و به فرد رسوند؟

درسته که این انیمه مثل فیلم، جنبه های هستی و دلیل وجودی رو به چالش نمیکشید، ولی با شخصیت کاملا پرداخته شده ای به اسم تاچیکوما طرف هستیم که تمام فلسفه های اخیر رو به چالش میکشه....توانایی خلق و توسعه چنین شخصیتی، واقعا تحسین داره. من نمیدونم که این شخصیت زاده تفکر نویسنده اصلی داستان، شیرو ماسامونه است یا زاده فیلمنامه نویس....(هنوز مانگا رو نخوندم) ولی واقعا این کاراکتر یکی از بهترین، بهترین، بهترین و بهترین کاراکترهاییه که انسان امروز رو به فکر وا میداره.

این انیمه از هر نظر عالی و سرگرم کننده است. برای هر سنی پیشنهاد میشه. هر فردی میتونه جنبه های سرگرم کننده خودش رو توی این انیمه پیدا کنه.

سری انیمه های گوست این د شل، واقعا جزء انیمه هایی هستن که "باید دید". این ها محصولاتی هستند که آبروی صنعت انیمه سازی هستند. در مقابل سیل انیمه های افتضاح و فکر نشده اخیر، واقعا نیاز به وجود و ترویج دیدن انیمه های خوب بالا میره.....

امتیازات نهایی:
ارزش حدودی: 9.8
انیمیشن: 9
صدا: 10
داستان: 10
کاراکترها: 10
میزان لذت: 9.8

دیالوگهای به یاد ماندنی:

Daisuke Aramaki: There has never been reported stomach aches or related medical trauma that takes place after swallowing your pride
آراماکی دایسکه: تا حالا نشده که کسی بعد از فرو خوردن غرورش، دل درد و مرض بگیره

Motoko Kusanagi: [Section 9 is disbanding after being attacked by Government forces] Public Security Section 9 is hereby disbanded. That is all
کوساناگی موتوکو: (بعد از اعلام انحلال بخش 9 بعد از حمله ارتش) بخش 9 از همین حالا منحله. تمام

Tachikoma: [shoots the guards down a flight of stairs] How do you like that?
Saito: Moron! Have you forgotten that you've got somebody inside your pod?
Tachikoma: [wines] Ohh/Aww! But I wanna fight some more
تاچیکوما: (بعد از کشتن نگهبان ها توی پله) خوشت اومد؟
سایتو: احمق! نکنه یادت رفته یه آدم تو اون مخزنته؟
تاچیکوما: (آه میکشه) اوووه...آه...ولی من بازم دلم دعوا میخواد...

Operator:Huh?
Tachikoma 1: Keep up the good work.
Tachikoma 2: It's nice to see a robot enthusiastic about her duties
.Operator: Ah, what are you up to? I'm responsible for this prototype until the debriefing is over. Don't you Tachikomas even come near it.
Tachikoma 3: We won't do anything.
Operator: Please stop wasting my time with your blatant lies.
Tachikoma 2: You're right. I only tell lies. I never, ever say anything that's true.
Operator: Eh?
Tachikoma 1: A curious dilemma. Because if what it said is true, that means it wasn't lying. And if what it said is false, that would mean that it does tell the truth. How do you resolve this perplexing contradicton?
Operator: Uh. Um, well.
All Three Tachikomas: Well, come on, don't you know, figure it out.
[The Operator malfunctions. Tachikoma 1 takes the prototype, and all the Tachikomas leave the Operator behind.]
Tachikoma 1: Folks who can't handle a self-reference paradox are real suckers
اپراتور: ها؟
تاچیکوما 1: خسته نباشی
تاچیکوما 2: خوبه آدم روباتی رو ببینه که در مورد وظابفش انگیزه داره
اپراتور: چی تو سرتونه؟ مسئولیت این نمونه تا آنالیز تموم بشه با منه. شما تاچیکوما ها نباید نزدیکش بیاین
تاچیکوما 3: ما کاری نمیکنیم
اپراتور: با این دروغهای بی سر و ته وقت منو تلف نکنین
تاچیکوما 2: راست میگی. من همش دروغ میگم. از دهن من هیچوقت یه حرف راست در نمیاد
اپراتور: اِه؟
تاچیکوما 1: معمای سختیه نه؟ اگه حرفی که الان بهت زد درست باشه، این یعنی اون دروغ نمیگفته. حالا این پارادوکس پیچیده رو چطور توجیه میکنی؟
اپراتور: اوه. اوم...خب...
هر سه تا تاچیکوما: اوه. یالا! نمیدونی؟ خودت جوابشو پیدا کن!
(اپراتور داغ میکنه، تاچیکومای 1 نمونه رو کش میره و همشون فلنگ رو میبندن)
تاچیکوما 1: اونایی که نمیتونن از پس یه پارادوکس ساده بر بیان، به درد نخورن

Tachikoma: So, will we be sent back to lab too?
Batou: Wha...? Who's been telling you that?
Tachikoma: Well, it's just that the way the Major's been looking at us lately is kinda scary.
Batou: Oh, is that all? The major's always scary, remember? I think you guys are doing a fine job.
Tachikoma: You really think so?
Batou: What, you're still worried about that?
Tachikoma: Yeah... It just seems like the Major is angry about what we've acquired recently.
Batou: "Acquired"? Acquired what?
Tachikoma: Well, it's ... Individuality.
Batou: Individuality?
Tachikoma: Yeah! And you know that "existence of God" thing that I had trouble understanding before? I think I am starting to understand it now. Maybe, just maybe, it's a concept that's similar to a zero in mathematics. In other words, it's a symbol that denies the absence of meaning, the meaning that's necessitated by the delineation of one system from another. In analog, that's God. In digital, it's zero. what do you think? Also, our basic construction is digital, right? So for the time being, no matter how much data we accumulate, we'll never have a Ghost. But analog-based people like you, Batou-san, no matter how many digital components you add through cyberization or prosthetics, your Ghost will never be damaged. Plus, you can even die 'cause you've got a Ghost. You're so lucky. Tell me, what's it feel like to have a Ghost?
Batou: How's it feel...? No, I take back what I said earlier. You're pretty messed up, all right
تاچیکوما: خب، ما رو هم میخواین بفرستین آزمایشگاه؟
باتو: چی...؟ کی همچین حرفی زده؟
تاچیکوما: خب، چونکه این اواخر فرمانده خیلی بد بهمون نگاه میکنه
باتو: همش همین؟ خب فرمانده که همیشه ترسناکه یادت رفته؟ من فکر کنم شماها خوب دارین کار میکنین
تاچیکوما: واقعا اینجوری فکر میکنی؟
باتو: ای بابا هنوز نمیخوای بی خیالش شی؟
تاچیکوما: خب آره. انگار فرمانده از چیزی که این اواخر کسب کردیم، عصبانیه
باتو: کسب کردین؟ چی کسب کردین؟
تاچیکوما: خب...فردیت دیگه
باتو: فردیت...؟؟؟
تاچیکوما: آره! یادته من تو درک این چیزی که بهش میگن خدا مشکل داشتم؟ فکر کنم الان دیگه دارم میفهمم چی به چیه. شاید، فقط شاید، فکر میکنم این مفهوم شبیه صفر توی ریاضی باشه. به عبارتی، این یه سمبله که عدم نیستی رو نفی میکنی. مفهومی که توی توصیف مفهوم یه سیستم از یه سیستم دیگه مورد نیازه. تو آنالوگ به این میگیم خدا. تو دیجیتال میگیم صفر. خب چی فکر میکنی؟ تازه. مگه ساختمان اصلی ما دیجیتال نیست؟ پس این یعنی هر چقدر هم که داده درک کنیم، هیچوقت روح پیدا نمیکنیم. ولی باتو، آدمهای مثل تو که ساختمان اصلی آنالوگ دارین، هرچقدر هم که با سایبرنیزاسیون به خودتون چیز میز اضافه کنین، روحتون خراب نمیشه. تازه شما میتونین بمیرین، چون روح دارین. تو خیلی خوش شانسی. بهم بگو، روح داشتن چه حسی داره؟
باتو: چه حسی داره؟ آقا من حرفمو پس میگیرم. شماها یه چیزیتون میشه....

Pavlo Zaitsev: Now I understand it, it was the same as back then, I'm the one with the blind spot, in my heart
پابلو زایتسف: حالا میفهمم. درست عین دفعه قبله. اونی که نقطه کور داره منم. اونم توی قلبم

Kuze: Just as water runs downhill, the human heart also tends to revert to its basest instincts
خوزه: درست عین آبی که به پایین تپه سرازیر میشه، قلب آدم هم سعی میکنه به خوی شیطانی اش برگرده

Motoko: The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one.

موتوکو: نشان انسا نابالغ اینه که میخواد برای یک هدف، شرافتمندانه بمیره. در حالی که نشانه انسان بالغ اینه که میخواد فروتنانه برای یک نفر زندگی کنه

Batou: You get all the fun jobs, don't ya?
Togusa: Don't come crying to me if you get blown away.

باتو: همه کارای خوش خوشانی رو تو میکنی
توگوسا: وقتی ترکیدی اونوقت میفهمی
[color=#0000cd/]
اسکرین شات

(آخرین ویرایش در این ارسال: 2013/01/30 01:32 AM، توسط kai-r2.)
2012/02/14 09:52 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : farshad(+2.0)
kai-r2
آچار فرانسه

*

اعتبار: 1716.0
ارسال: #2
RE: Ghost in the Shell Stand Alone Complex
درست و حسابی نقدش کردم
2013/01/30 01:33 AM
abaneh
اخراج شده

ارسال: #3
ممنونم چند روز پيش اين تو يه شبكه ميزاشت خيلي دلم ميخواست بدونم اسمش چيه !
بايد انيمه جالبي باشه چون دوقسمتشو ديدم (البته نصفه از وسطاشمطالب مخصوص انیمه، مانگا، کارتون و کمیک مخصوص پارک انیمه)
2013/01/30 10:43 AM
koti
کاربر معمولی

*

اعتبار: 11.0
ارسال: #4
به نظرم نقدش واقعا عالی بوود . ممنون.تصویر: richedit/smileys/yahoo_Big/1.gif
2015/09/13 11:03 AM
ارسال پاسخ 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
بهار [معرفی و بررسی] Ghost Hunt (شكار شبح) abaneh 3 2,625 2016/10/26 10:07 PM
آخرین ارسال: ❤Ereɴ Yeαɢer❤
  [معرفی و بررسی] Ghost in the Shell Darkwings 0 1,405 2012/02/14 11:20 PM
آخرین ارسال: Darkwings
  [معرفی و بررسی] Ghost in the Shell Stand Alone Complex 2nd GIG Darkwings 0 1,587 2012/02/14 10:09 PM
آخرین ارسال: Darkwings

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان